Perfekcyjne i w 100% sprawne działanie maszyn jest możliwe wtedy, kiedy wszystkie ich elementy pracują bez zarzutu. Wymaga to niekiedy, aby były one poddane specjalnej kalibracji. W przeciwnym razie nie tylko nie będą zadowalająco sprawowały się w całym mechanizmie, ale mogą doprowadzić także do jego zniszczenia. Kiedy trzeba wyważać części, z których składają się maszyny?

Wyważanie maszyn – na czym to polega?

Istotą wyważania części maszyn jest sprawienie, aby na ich osi obrotu znajdował się środek ciężkości ich masy. W tym celu można zastosować kilka metod wyważania – dynamiczne, statyczne, momentowe oraz quasi-statyczne. Wykorzystuje się do tego urządzenia zwane wyważarkami. Jest to bardzo zaawansowana aparatura pomiarowa, której działanie opiera się na nowoczesnym oprogramowaniu. Sam proces wyważania części jest skomplikowany, dlatego jego przeprowadzaniem zajmują się doświadczeni fachowcy. Dokładnie skalibrowane elementy, które mają być zamontowane w maszynie, są gwarancją jej sprawnego działania i dłuższej, bezawaryjnej eksploatacji.

Kiedy należy wyważać części maszyn?

Części, które muszą zostać wyważone, to elementy obrotowe, takie jak na przykład wirniki, wały, rolki czy wentylatory. Są to komponenty maszyn nieustannie poddawane dużym przeciążeniom. Dlatego też ich parametry muszą być optymalne.

Części, które mają być zamontowane w maszynach części, przechodzą najpierw odpowiednią obróbkę. W odlewie wykonuje się między innymi otwory i miejsca na śruby. Urządzenia, które do tego służą, nie są precyzyjne. W związku z tym elementy te należy poddać kalibracji, aby środek ich ciężkości znajdował się w odpowiednim miejscu. W praktyce oznacza to, że wyważenia potrzebuje każda wyprodukowana część, jak też taka, w którą ingerowano – na przykład poprzez naprawę.

Niewyważone elementy obrotowe mogą powodować groźne dla nich samych oraz całej maszyny wibracje. Wał czy wirnik będzie generował duży hałas, może ulec rozpadowi, a mechanizm urządzenia, narażony na nieustanne drganie, może zostać uszkodzony.

 

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.