Na wytrzymałość taśm transportujących wpływ ma wiele czynników i dobór właściwych parametrów. Ale ich trwałość można przedłużyć, pamiętając o właściwym dostosowaniu do warunków pracy, rodzaju transportowanego produktu oraz odpowiednim rozmiarze i montażu.

Cechy jakościowej taśmy przenośnikowej

Wytrzymałe taśmy przenośnikowe charakteryzują się kilkoma cechami. Powinny być odporne na temperatury nawet do 280˚C, działanie tłustych substancji, trudnozapalne. Wysokiej jakości taśmy muszą być również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne: ścieranie, żłobienie, uderzenia, a także promieniowanie UV i ozonowanie. Gwarancją trwałości taśmy transportującej jest także jakość wykonanych połączeń. Znacznie łatwiej jest osiągnąć wymagane parametry trwałości w warunkach laboratoryjnych, niż w warunkach terenowych, gdzie duże znaczenie ma staranność ich wykonania i czynniki środowiskowe. O jakości produktu może świadczyć również wyższa cena i długość gwarancji. W tego rodzaju specjalistyczny sprzęt warto więc zaopatrywać się u sprawdzonego dostawcy cieszącego się dobrą opinią wśród klientów z branży.

Parametry a dopasowanie do warunków środowiskowych

Podstawą do oceny odporności taśmy transportującej są określone parametry techniczne. Wśród nich najważniejsze to ścieralność (40-200mm3), szerokość (500-2200mm) oraz wytrzymałość (200N/mm-2500N/mm). Przy wyborze odpowiedniej taśmy należy też sprawdzić certyfikaty zgodności z obowiązującymi normami ISO. O trwałości taśmy transportowej decydować będzie oczywiście stopień ich dopasowania do warunków pracy i rodzaju produktów, jakie ma transportować. W tym kontekście należy ustalić na jaki zakres temperatur czy szkodliwych substancji ma być odporna taśma i dobrać odpowiednią.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.