Taśmy transportowe w przenośnikach taśmowych służą do transportu wewnętrznego produktów i materiałów w poziomie lub pod kątem. W zależności od ładunku, który mają przenosić, poszczególne taśmy różnią się od siebie budową – długością, szerokością, strukturą warstwy spodniej i wierzchniej. Inaczej skonstruowane będą także taśmy przeznaczone do użytku na zewnątrz budynku (np. na budowie). Aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą być wykonane z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i szeroki zakres temperatur. W niniejszym artykule wyjaśniamy z jakich warstw się składają i w jaki sposób pracują taśmy transportujące.
Jak działa taśma przenośnikowa?
Taśma transportowa jest zamontowana na przenośniku taśmowym. Zostaje wprowadzona w ruch przez obracający się bęben napędowy i przewijana poprzez mechanizm wałków i rolek. Dzięki temu, że taśma przenośnikowa jest bezkońcowa, może swobodnie poruszać się z ich ruchami, a tym samym bezpiecznie przesuwać transportowane ładunki.
Elementy składowe taśm transportujących
Pas zbudowany jest z rdzenia oraz okładek, które stanowią warstwę zewnętrzną. Rdzeń to element konstrukcyjny, dlatego na nim spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie ciężaru towarów i przenoszenie napędu. Ilość warstw wierzchnich taśm przenośnikowych oraz ich struktura i materiał muszą być dostosowane do ładunku, który mają transportować.
Przegląd warstw taśmy transportowej
Wyróżniane są 3 główne struktury warstwy spodniej – struktura wafla, tkaniny lub gładka. W przypadku warstw wierzchnich (transportujących) do dyspozycji mamy aż kilkadziesiąt rodzajów faktur dostosowanych do rodzaju ładunku. Taśma dodatkowo może zostać wyposażona w takie elementy jak zbieraki, falbany boczne i perforacje, które mają zapobiegać wypadaniu produktów.
Komentowanie postów jest wyłączone.