Łańcuchy napędowe stanowią jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przy przenoszeniu napędów. Cechują się zdolnością do przenoszenia dużych mocy. Prawidłowy dobór parametrów stosowanych napędów oraz właściwa ich eksploatacja zapewnia optymalną i ekonomiczną pracę.

Główne rodzaje łańcuchów napędowych

Ze względu na zastosowanie i budowę możemy rozróżnić łańcuchy drabinkowe, płytkowe i pierścieniowe. Każdy z tych rodzajów znajduje nieco inne zastosowanie.

Pierwszy wyróżniony rodzaj, tj. łańcuchy drabinkowe, znajdują zastosowanie jako cięgna napędowe i dźwigniowe. Spośród łańcuchów drabinkowych można wyróżnić trzy kolejne podkategorie, czyli:

  • łańcuchy rolkowe, które składają się z płytek, sworzni, tulejek i rolek. Są wykorzystywane głównie w przemyśle,
  • łańcuchy sworzniowe, które składają się z płytek i sworzni. Są wykorzystywane w napędach maszyn,
  • łańcuchy tulejkowe, które składają się z płytek, sworzni i tulejek. Są wykorzystywane w maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych.

Dobór prawidłowego łańcucha napędowego

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy mechanizm jest inny i wymaga zastosowania indywidualnie dobranych rozwiązań. Dobór właściwego łańcucha napędowego może mieć więc kluczowe znaczenie dla późniejszej sprawnej i bezproblemowej pracy. Warto więc zwrócić uwagę również na warunki, w jakich będą pracowały łańcuchy.

Łańcuchy nie powinny ulegać wydłużeniu podczas użytkowania. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których obciążenie przyczyni się do zmiany wielkości elementów tworzących całą konstrukcję. Mechanizm powinien też być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak m.in. promieniowanie UV. Powinien być również dobrany adekwatnie do warunków środowiskowych, z uwzględnieniem parametrów takich jak wilgotność czy oddziaływanie kwasów i zasad. Przed zakupem wybranego łańcucha napędowego należy również upewnić się, czy dany układ łatwo będzie można zamontować oraz w jaki sposób trzeba go później konserwować.

Dobór prawidłowego łańcucha napędowego gwarantuje efektywne i skuteczne przenoszenie napędu. Rozwiązania oparte na łańcuchach napędowych są powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.