Zasłonami wstęgowymi określamy przegrody wykonane z elastycznych wstęg PCV. Cechują się przede wszystkim bardzo prostą budową, stosunkowo dobrą izolacją oraz przystępną ceną. Wyglądem oraz funkcjami przypominają kurtyny, które przede wszystkim mają spełniać funkcję izolacyjną. Aby dobrze wywiązywały się ze swojej roli, muszą być dobrane adekwatnie do sposobu eksploatacji oraz warunków panujących w danym miejscu. Tylko wtedy zasłony wstęgowe będą właściwym rozwiązaniem.

Zdarza się jednak, że przy doborze lub montażu zasłon wstęgowych popełniamy podstawowe błędy. Warto poznać najczęściej popełniane uchybienia, by móc ich skutecznie uniknąć.

Jakich błędów unikać przy wyborze i montażu zasłon wstęgowych?

  • Zbyt długie zasłony. Opierające się o podłogę zasłony mogą tracić na szczelności. Prawidłowo zamontowane wstęgi nie powinny opierać się o ziemię, lecz wisieć ok. 1-2 cm nad posadzką.
  • Zbyt wąskie lub za szerokie wstęgi. Wstęgi powinny być na tyle szerokie, by zapewniać odpowiednią izolacyjność, ale na tyle wąskie, by łatwo się przez nie przechodziło. Dla ruchu pieszych zaleca się wykonanie zasłon składających się ze wstęg nieco węższych niż dla ruchu mechanicznego.
  • Nieodpowiednio dobrany typ folii do warunków otoczenia. Wstęgi zasłon wykonywane są z folii PCV. Najpowszechniejsze są standardowe pasy, ale dostępne są również wstęgi z folii specjalistycznych, które znajdują zastosowanie m.in. w chłodniach i mroźniach. Dzięki temu pozostają one miękkie nawet w bardzo niskich temperaturach. Standardowe pasy w chłodniach mogą pod wpływem niskiej temperatury sztywnieć i się łamać.
  • Nieodpowiednio dobrany układ pasów. Układ pasów należy dostosowywać adekwatnie do panujących warunków. Tylko wtedy zasłony wstęgowe będą odpowiednio szczelne.
  • Nieodpowiednio zawieszone wstęgi. Jeśli wstęgi nie zostaną zawieszone naprzemiennie w dwóch rzędach, będą zahaczać się o siebie. Co więcej, będą też tracić swoją szczelność.
  • Podstawowe błędy montażu, takie jak np. krzywo zamontowany wieszak mocujący wstęgi, krzywo przynitowane wstęgi, zbyt małe nity lub źle dobrany rozmiar nitów.