Układy przeniesienia napędu są ważnymi elementami wszystkich urządzeń i maszyn, w których elementy robocze muszą być obsługiwane przez silnik znajdujący się w pewnej odległości od nich. Jednym z doskonalszych rozwiązań wykorzystywanych do tego celu są przekładnie pasowe. Wyróżniają się kompaktową budową, co pozwala na zmniejszenie rozmiarów całego urządzenia, niewielką masą oraz cichą pracą, przy której nie powstają niekorzystnie wpływające na trwałość używanych podzespołów wibracje. Szczególnym rodzajem przekładni są konstrukcje wykorzystujące napędowe pasy zębate. Poza cechami wspólnymi dla całej kategorii wyróżniają się też dodatkowymi zaletami. Przekonajmy się, jaka jest ich budowa i działanie oraz sprawdźmy, dlaczego warto z nich korzystać.

Czym są pasy zębate i jak działają?

Pasy zębate to dość nietypowe rozwiązanie przypominające swoją zasadą działania łańcuchy napędowe, będące jednak lżejsze i pracujące znacznie ciszej. Pas zębaty przekazuje ruch obrotowy nie tyle za sprawą sprzężenia ciernego, jak ma to miejsce choćby w przypadku pasów klinowych, a w większości w wyniku nacisku mechanicznego, jaki wywiera uzębienie koła napędowego na zęby pasa. Odwrotnie jest, gdy chodzi o przeniesienie momentu obrotowego na koło napędzane – w tym przypadku nacisk wywiera uzębienie pasa. W zależności od konstrukcji stosowane są różne rodzaje uzębień. Najprostszym rozwiązaniem są klasyczne zęby trapezowe. W bardziej złożonych zastosowaniach stosuje się jednak np. zęby półokrągłe lub łukowe.

Dlaczego warto korzystać z pasów zębatych?

Wykorzystywanie pasów zębatych daje możliwość przenoszenia sporych prędkości i wysokich momentów obrotowych. Takie rozwiązanie gwarantuje też brak bezwładności, a więc zarówno straty mocy, jak i ścierania się powierzchni prasa. Ważna będzie także precyzja związana ze stosowaniem pasów zębatych – obrotom koła napędzanego towarzyszy łatwe do wyliczenia przesunięcie pasa, dzięki czemu mogą one być używane do synchronizacji działania różnych podzespołów oraz sterowania innymi elementami urządzenia.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.