ikonka

Promocje

Zalety i zastosowanie taśm modularnych

Data utworzenia: 5 maja 2022

Taśmy modularne to specjalna grupa produktów z kategorii taśm przenośnikowych. Nazywamy je także taśmami modułowymi lub taśmami plastikowymi, ponieważ powstają z modułów produkowanych z tworzyw sztucznych. W naszym wpisie postaramy się przyjrzeć bliżej charakterystyce i zaletom tego typu rozwiązania oraz zastosowaniu taśm modularnych w różnych gałęziach przemysłu.

Charakterystyka i zalety taśm modularnych

Nawiązując do tego, o czym wspomnieliśmy już we wstępie, taśmy modularne powstają z elementów z tworzyw sztucznych, a konkretnie materiałów typu: polietylen PE, polipropylen PP, polioksymetylen POM, poliamid PA. Moduł w nawiązaniu do nazwy taśm to według encyklopedycznej definicji element pełniący ustaloną funkcję, łatwy do wykorzystania jako część różnych większych całości. Sama ta definicja wskazuje charakterystykę taśm modularnych i ich zalety. Całość taśmy składa się z łączonych ze sobą elementów, które w razie potrzeby łatwo można wymienić. Taśmę modularną łatwo jest więc naprawić i to bez konieczności demontażu całego ciągu transportowego. Taśmy modularne są świetne do transporterów z zamkniętymi obwodami, choć nie tylko. Moduły taśm mogą mieć różne struktury, wzory, kolory, całe taśmy modularne można uzupełniać dodatkowym wyposażeniem.

Zastosowanie taśm modularnych

Taśmy modularne to taśmy przenośnikowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, produkcji na dużą skalę, przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Mówimy o przemyśle mięsnym, rybnym, drobiarskim, owocowo-warzywnym itd. Taśmy transportujące dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością posiadają oczywiście wymagane atesty. Szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym wielu osobom może kojarzyć się z delikatnością, bo w końcu z produktami spożywczymi obchodzimy się z wyjątkową pieczołowitością. To skojarzenie słuszne, przy czym trzeba wyraźnie zaznaczyć, że taśmy modularne to naprawdę solidne taśmy przenośnikowe, czego potwierdzeniem jest ich zastosowanie, chociażby w przemyśle oponiarskim.