Taśmy transportowe modularne (zwane też modułowymi) znajdują zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Za sprawą rozmaitych konstrukcji i różnorodnych powierzchni mogą być użyte w wielu procesach produkcyjnych i transporcie produktów. W tym artykule przedstawimy ich najważniejsze właściwości, główne zalety, a także przykłady najczęstszego zastosowania.
Specyfika taśm transportowych modularnych
Taśmy modularne to specjalna grupa produktów. Składają się z modułów o różnych strukturach i wzorach. Moduły są ze sobą połączone, tworząc solidną, trwałą i wytrzymałą konstrukcję, która zapewnia bezproblemową eksploatację przez długi czas. Bardzo często używane są do realizacji transportu w przypadkach, gdy inne typy taśm nie mogą być zastosowane.
Poszczególne komponenty taśm modułowych produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami. Powstają z tworzyw sztucznych, takich jak PP, PE, POM, PA (stąd też często określane są mianem “taśm plastikowych”). Poszczególne elementy wytwarzane są metodą wtryskową, a następnie łączone przy pomocy litych sworzni, również wykonanych z tworzywa sztucznego. Dodatkowo mogą być uzupełnione o dodatkowe wyposażenie, dzięki czemu są jeszcze lepiej przystosowane do pracy w konkretnych warunkach.
Do najważniejszych cech taśm modułowych zaliczamy m.in.:
- długi okres eksploatacji,
- łatwość w utrzymaniu czystości
- łatwość montażu i napraw,
- możliwość zastosowania w dużej rozpiętości temperatur (od -40°C do +160°C),
- transport prosty, łukowy, wznoszący odbywa się przy pomocy tylko jednej taśmy,
- możliwość pracy jedno- i dwukierunkowej,
- spełniają międzynarodowe standardy czystości i higieny,
- szeroka gama akcesoriów dodatkowych.
Zastosowanie taśm transportowych modułowych
Jak już zostało wspomniane, taśmy transportowe modułowe znajdują bardzo częste zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wykorzystywane są przede wszystkim w branży spożywczej, w tym mięsnej, rybnej i drobiarskiej, owocowo-warzywnej, oponiarskiej, logistycznej. Stosowane są też przy produkcji opakowań.