Modernizacja zakładów, w których wytwarzana jest żywność, pozwala na zwiększenie produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów. Jeśli jednak chodzi o wykorzystywany sprzęt, przemysł spożywczy to jedna z najbardziej wymagających kategorii. Bardzo wysokie wymagania stawiane są również taśmom transportowym, jakie wykorzystywane są w procesie produkcji żywności. Aby prawidłowo spełniały swoje zadanie, taśmy powinny być nie tylko trwałe, ale przede wszystkim bezpieczne dla znajdujących się na nich produktów.

Jakie warunki powinna spełniać taśma transportowa dla przemysłu spożywczego?

Taśma, jaka zostanie dopuszczona do kontaktu z żywnością, powinna zostać wykonana wyłącznie z atestowanych materiałów, których ewentualne spożycie w śladowych ilościach jest niegroźne dla człowieka. Związane jest to z tym, że powolne ścieranie się taśmy, powodowane jej zużyciem, może powodować dostanie się do transportowanej nią żywności nieznacznych elementów taśmy.

Dobra taśma transportowa, która przeznaczona jest do pracy z żywnością powinna być przede wszystkim higieniczna. Dlatego też kolejną bardzo istotną rzeczą jest możliwość w miarę łatwego utrzymania taśmy w czystości. Niedopuszczalnym jest, aby taka taśma posiadała elementy trudno dostępne, których doczyszczenie będzie rzeczą wręcz niemożliwą.

Bardzo ważne jest również to, aby jej powierzchnia była antyseptyczna, czyli odporna na namnażanie się bakterii, które mogły by być przyczyną pojawienia się na taśmie pleśni albo grzybów.

Materiał, z którego została wykonana taśma transportująca, nie powinien także wchodzić z reakcje ani z transportowaną żywnością, ani ze środkami czystości, jakie wykorzystywane są do czyszczenia taśm.

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę wybierając taśmę transportową dla przemysłu spożywczego jest jej odporność na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur.

Decydując się na taśmę transportową, nie zapominajmy o tym, że od jej jakości bardzo często zależy zdrowie, a czasem nawet i życie klientów, którzy wybierają nasze produkty, dlatego też wybierajmy taśmy produkowane wyłącznie z najlepszych, atestowanych materiałów.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.