Taśmy transportujące znajdują zastosowanie w zakładach produkcyjnych specjalizujących się w różnych branżach. Mają one na celu zwiększanie tempa produkcji, transport znacznych ilości towarów na niewielkich odległościach, a także odciążenie pracowników od ciężkich, fizycznych działań. To właśnie za sprawą taśm transporterowych możliwa jest sprawna produkcja na masową skalę.

Mechaniczny transport

Taśmy transportujące służą do transportu materiałów lub półproduktów bez konieczności udziału pracowników. W ten sposób praca odbywa się sprawnie, równomiernie i bez zbędnych przestojów. Ten rodzaj taśm stanowi podstawowy element linii produkcyjnych w zdecydowanej większości nowoczesnych przedsiębiorstw.

Oczywiście taśmy transportujące nie zastąpią człowieka we wszystkich czynnościach. Służą one do transportu materiałów na niewielkie odległości w obrębie zakładu. Przy taśmach na wyznaczonych stanowiskach znajdują się pracownicy, którzy odpowiadają za kolejne etapy produkcji, takie jak np. kontrola jakości. W ten sposób można łatwo podzielić zadania, zadbać o odpowiednie tempo pracy, zminimalizować występowanie ewentualnych błędów.

Taśmy transportujące zawsze dobierane są adekwatnie do specyfiki działania przedsiębiorstwa, dlatego dystrybutorzy elementów transportu wewnętrznego posiadają szeroki wybór produktów przeznaczonych do zastosowania w różnych branżach.

Budowa taśmy transportującej

W zależności od przeznaczenia taśmy transportowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnić wśród nich możemy m.in. konkurencyjne cenowo taśmy z PCV, odporne na olej taśmy z poliuretanu PU, modele z poliolefiny o wysokiej odporności na działanie czynników chemicznych, taśmy z tkanin itd. Każdy z tych rodzajów wyróżnia się określonymi parametrami technicznymi, które określają specyfikę późniejszego zastosowania w zakładzie produkcyjnym. Większość taśm można łączyć ze sobą metodami mechanicznymi, np. poprzez sklejanie albo zgrzewania. Dzięki temu zyskujemy dużą swobodę w konstruowaniu linii produkcyjnych. Taśmy transportujące to obecnie najłatwiejszy sposób na przyspieszenie procesów produkcji i logistyki.