Łańcuchy napędowe stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania systemu transportu wewnętrznego. Ich rolą jest przeniesienie napędu z silnika na transporter i wprawianie go w ruch. Przyjmując na siebie bardzo duży ciężar, łańcuchy muszą cechować się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, dlatego też wytwarzane są z metalu odpornego na duże obciążenia. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jakie rodzaje łańcuchów napędowych dostępne są na rynku oraz przy jakim transporcie można je wykorzystać.

Podstawowe rodzaje łańcuchów napędowych

Łańcuchy napędowe różnią się przede wszystkim budową oraz ogólnym przeznaczeniem. Pod tym kątem można wyróżnić trzy podstawowe typy:

  • łańcuchy napędowe drabinkowe,
  • łańcuchy napędowe płytkowe,
  • łańcuchy napędowe pierścieniowe.

Podział łańcuchów drabinkowych

Łańcuchy drabinkowe stanowiące najliczniejszą grupę, wykorzystywane są jako cięgna napędowe i dźwigniowe. Spośród nich można wyróżnić dodatkowo:

  • Łańcuchy rolkowe — coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Do elementów konstrukcyjnych łańcucha należą płytki, sworznie, tulejki i rolki. Łańcuch rolkowy z prostymi płytkami składa się z wewnętrznych i zewnętrznych ogniw. Łańcuchy rolkowe dzielą się dodatkowo na łańcuchy jednorzędowe i wielorzędowe. Te drugie sprawdzają się w mechanizmach o większym poziomie zaawansowania. Aby usprawnić pracę linii produkcyjnej, można wykorzystać dodatki do łańcuchów napędowych. Służą do tego na przykład specjalnie wygięte płytki – przy ich pomocy możliwe jest zgarnianie lub przesuwanie różnych materiałów. Innym dodatkiem jest płytka prosta. To rozwiązanie sprawdza się przy konstrukcjach przenośnikowych w zanieczyszczonym środowisku pracy.
  • Łańcuchy sworzniowe — stosowane głównie w napędach maszyn. Składają się z płytek i sworzni. Cechują się stosunkowo niską trwałością, co wynika z bardzo szybkiego zużywania się przegubów o zbyt małej powierzchni roboczej.
  • Łańcuchy tulejkowe — stosowane w maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych. Składają się z płytek, sworzni i tulejek. Nie powinny być stosowane w mocno obciążonych napędach głównych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na łańcuchy płytkowe, które składają się z cienkich płytek stalowych połączonych przegubowo ze sworzniem.

Łańcuchy napędowe stosowane są do przenoszenia mocy i transportu. Zwykle wykonane są ze stali zwykłej lub nierdzewnej. Odpowiedni dobór łańcucha pod kątem specyfiki urządzenia, transportowanych materiałów czy warunków środowiskowych, gwarantuje długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.