Rodzaje łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe są powszechnie stosowane jako skuteczny środek przenoszenia napędu. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Większość produktów dostępnych na rynku wyróżnia się wysoką jakością, długą żywotnością oraz niezawodnością w różnych warunkach. Oferta jest bardzo bogata i urozmaicona, a łańcuchy dostępne są w różnych rodzajach.
Podstawowe rodzaje łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe różnią się przede wszystkim budową oraz ogólnym przeznaczeniem. Pod tym kątem można wyróżnić trzy podstawowe typy:
- łańcuchy napędowe drabinkowe
- łańcuchy napędowe płytkowe
- łańcuchy napędowe pierścieniowe
Pierwszy wyróżniony rodzaj, czyli łańcuchy drabinkowe, wykorzystywane są jako cięgna napędowe i dźwigniowe. Spośród nich można wyróżnić dodatkowo:
- Łańcuchy rolkowe — coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Łańcuch rolkowy z prostymi płytkami składa się z wewnętrznych i zewnętrznych ogniw. Do elementów konstrukcyjnych łańcucha należą płytki, sworznie, tulejki i rolki. Łańcuchu rolkowe dwu- lub więcej rzędowe tworzone są poprzez połączenie łańcuchów jednorzędowych przy pomocy wydłużonych sworzni.
- Łańcuchy sworzniowe — stosowane głównie w napędach maszyn. Składają się z płytek i sworzni. Cechują się stosunkowo niską trwałością, co wynika z bardzo szybkiego zużywania się przegubów o zbyt małej powierzchni roboczej.
- Łańcuchy tulejkowe — stosowane w maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych. Składają się z płytek, sworzni i tulejek. Nie powinny być stosowane w mocno obciążonych napędach głównych.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na łańcuchy płytkowe, które składają się z cienkich płytek stalowych połączonych przegubowo ze sworzniem.
Łańcuchy napędowe stosowane są do przenoszenia mocy i transportu. Zwykle wykonane są ze stali zwykłej lub nierdzewnej. Odpowiedni dobór łańcucha pod kątem specyfiki urządzenia, transportowanych materiałów czy warunków środowiskowych, gwarantuje długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie.