ikonka

Promocje

Rodzaje łańcuchów napędowych

Data utworzenia: 27 kwietnia 2017

Łańcuchy napędowe są powszechnie stosowane jako skuteczny środek przenoszenia napędu. Znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Większość produktów dostępnych na rynku wyróżnia się wysoką jakością, długą żywotnością oraz niezawodnością w różnych warunkach. Oferta jest bardzo bogata i urozmaicona, a łańcuchy dostępne są w różnych rodzajach.

Podstawowe rodzaje łańcuchów napędowych

Łańcuchy napędowe różnią się przede wszystkim budową oraz ogólnym przeznaczeniem. Pod tym kątem można wyróżnić trzy podstawowe typy:

  • łańcuchy napędowe drabinkowe
  • łańcuchy napędowe płytkowe
  • łańcuchy napędowe pierścieniowe

Pierwszy wyróżniony rodzaj, czyli łańcuchy drabinkowe, wykorzystywane są jako cięgna napędowe i dźwigniowe. Spośród nich można wyróżnić dodatkowo:

  • Łańcuchy rolkowe — coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Łańcuch rolkowy z prostymi płytkami składa się z wewnętrznych i zewnętrznych ogniw. Do elementów konstrukcyjnych łańcucha należą płytki, sworznie, tulejki i rolki. Łańcuchu rolkowe dwu- lub więcej rzędowe tworzone są poprzez połączenie łańcuchów jednorzędowych przy pomocy wydłużonych sworzni.
  • Łańcuchy sworzniowe — stosowane głównie w napędach maszyn. Składają się z płytek i sworzni. Cechują się stosunkowo niską trwałością, co wynika z bardzo szybkiego zużywania się przegubów o zbyt małej powierzchni roboczej.
  • Łańcuchy tulejkowe — stosowane w maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych. Składają się z płytek, sworzni i tulejek. Nie powinny być stosowane w mocno obciążonych napędach głównych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na łańcuchy płytkowe, które składają się z cienkich płytek stalowych połączonych przegubowo ze sworzniem.

Łańcuchy napędowe stosowane są do przenoszenia mocy i transportu. Zwykle wykonane są ze stali zwykłej lub nierdzewnej. Odpowiedni dobór łańcucha pod kątem specyfiki urządzenia, transportowanych materiałów czy warunków środowiskowych, gwarantuje długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie.