Pasy napędowe znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Najczęściej stosowane są pasy klinowe, których zadaniem jest przenoszenie napędu. Powinny wyróżniać się odpowiednim napięciem i precyzyjnym dopasowaniem poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Nie mniejsze znaczenie ma również jakość materiałów, użytych do produkcji pasów.

Czym się charakteryzuje pas klinowy?

Pasy napędowe mają na celu przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego znajdującego się na wale jednostki zasilającej na koło pasowe odbiorczych urządzeń. Pasy klinowe za sprawą swojej budowy są niezwykle wytrzymałe i rozciągliwe. Wyróżniają się charakterystycznym przekrojem trapezu, a na ich konstrukcję składa się kilka warstw. Dzięki takiej budowie są w stanie zapewnić prawidłową pracę urządzenia.

Warstwa nośna pasów klinowych wykonana jest ze stalowych lub poliamidowych linek, natomiast warstwa podatna z kauczuku lub gumy. Pasy występują w wersji uzębionej lub klasycznej. Wyróżniamy również paski wysokoprofilowe i szerokoprofilowe, a także paski o profilach klasycznych oraz paski zespolone.

Rodzaje i zastosowanie pasów klinowych

Klasyczne pasy klinowe wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle, a także budownictwie oraz rolnictwie. W tym przypadku pierwsza warstwa ma na celu przenoszenie siły rozciągającej, natomiast druga warstwa (trąca), zmniejsza poślizg na kole pasowym. Trzecia warstwa, określana jako kryjąca, ma za zadanie ochranianie paska przed działaniem czynników, które mogłyby niekorzystnie wpływać na jego trwałość i właściwości.

Paski uzębione wykorzystywane są do prac pod dużym obciążeniem, a także przy dużych prędkościach obrotowych. W tym przypadku wewnętrzne i zewnętrzne uzębienie nie ma na celu przenoszenia obciążenia ale zwiększenie elastyczności na bocznych powierzchniach paska. Warto przy tym dodać, że uzębienie bezpośrednio przyczynia się również do zmniejszenia tarcia w warstwie ściskanej, zwiększając przy tym odporność zmęczeniową materiału. Paski uzębione znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.