Branża spożywcza cechuje się specjalnymi wymaganiami pod względem wykorzystywanych urządzeń oraz komponentów. Muszą one spełniać odpowiednie normy i posiadać atesty, które zezwolą na ich kontakt z żywnością. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie wymagania muszą spełnić węże techniczne, by mogły zostać wykorzystane w sektorze spożywczym.
Czym są węże techniczne i do czego służą?
Węże techniczne to elastyczne elementy, które stanowią alternatywę dla rurociągów. Nadają się do transportu substancji ciekłych, gazowych, a także stałych. Eliminują one drgania oraz ruch instalacji. Ich montaż jest również znacznie łatwiejszy niż w przypadku części stałych. Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów wężów technicznych:
- odciągowe,
- chemoodporne,
- termoizolacyjne,
- do spalin samochodowych,
- do kontaktu z żywnością.
Powyższe kategorie węży sprawdzają się w różnych branżach, wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz tkanin technicznych. Są elastyczne, łatwe w montażu, a przy tym wydajne. Dzięki swojej budowie zapewniają szczelność instalacji, na której pracują, a także wydajność wykonywanych działań.
Jakiego rodzaju węże technicznego mogą być dopuszczone do kontaktu z żywnością?
Węże dedykowane do kontaktu z produktami spożywczymi odznaczają się specjalną budową i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Ścianki są produkowane z tworzyw, które są obojętne na smak przenoszonych substancji. Materiały te muszą być również bezpieczne dla człowieka, dlatego muszą spełniać wymagania przepisów unijnych i amerykańskich FDA. Wnętrze węży dedykowanych do transportu żywności muszą być pozbawione także zapachu. Są one dodatkowo dzielone ze względu na produkty, jakie mają transportować (mleko, wodę, soki, napoje, oleje, alkohol i tłuszcze).