Łańcuchy rolkowe są zbudowane z przynajmniej dwóch rzędów zachodzących na siebie płytek wewnętrznych i zewnętrznych, które łączą się ze sobą za pomocą umieszczonych między nimi sworzni i tulejek, na których są osadzone rolki.

Ze względu na specyfikę stosowania łańcuchów rolkowych, które są bardzo powszechnie wykorzystywane do przenoszenia napędu w różnego rodzaju maszynach, urządzeniach i pojazdach, a także wykorzystywane jako elementy transportowe w urządzeniach transportu bliskiego ich wymiary są wystandaryzowane. Normy dla rolkowych łańcuchów przenośnikowych ułatwiają nie tylko dobór odpowiedniego łańcucha, ale także bardzo ułatwiają obsługę i proces projektowania układów wykorzystujących ten rodzaj przeniesienia napędu. Istnieje kilka różnych norm opisujących poszczególne parametry łańcuchów oraz dwa standardy, według jakich się je wykonuje.

Łańcuchy mogą być wykonywane według standardu amerykańskiego lub brytyjskiego zwanego też europejskim.

Standard brytyjski

Standard brytyjski BS (British Standards) opiera się na normie BS228. W ramach tego standardu są dostępne łańcuchy o podziałkach (czyli odległościach między geometrycznymi środkami sworzni/tulejek/rolek) od 1/4 cala (oznaczenie 04B-1) do 4,5 cala (oznaczenie 72B-3). Podziałki łańcuchów w standardzie europejskim są wielokrotnością 1/16 cala.

Standard amerykański

Standard amerykański ANSI (American National Standards Institute) jest opisany w normie ANSI B29.1. Według tego standardu łańcuchy są produkowane w podziałce od 1/4 do 3 cali, a podziałka jest wielokrotnością 1/8 cala.

Istnienie dwóch standardów sprawia, że łańcuchy wykonane według nich nie mogą być stosowane zamiennie, także ze względu na inne rozmiary zębatek napędowych.

Normy ISO i DIN

Poza standardem brytyjskim i amerykańskim w użyciu jest jeszcze norma ISO 606 (International Organization for Standardization), w której są opisane łańcuchy według obu tych standardów. Istnieje także niemiecka norma DIN (Deutsches Institut für Normung), której poszczególne wersje pokrywają się, jeśli chodzi o wymiary ze standardem brytyjskim/europejskim (DIN 8187) oraz amerykańskim (DIN 8188).

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.