Taśmy stosowane w systemach transportu bliskiego podobnie jak wszystkie urządzenia muszą być w odpowiedni sposób konserwowane. Dzięki utrzymywaniu ich w dobrym stanie można przedłużyć okres bezawaryjnej eksploatacji, i co ważne, ograniczyć czas przestoju związany z awarią i konieczną wymianą lub naprawą. Sprawdźmy, w jaki sposób należy dbać o pasy przenośnikowe, by maksymalnie ograniczyć koszty funkcjonowania urządzeń. Za sprawą właściwego postępowania można w dużym stopniu wpłynąć na tempo, w jakim ulegają one zużyciu.
Czyszczenie taśm
Podstawową czynnością zapewniającą długą i bezproblemową eksploatację jest regularne czyszczenie taśm przenośnikowych. Wiele systemów transportowych jest wyposażonych w urządzenia, które mają zapewnić automatyczne oczyszczenie taśmy. W zależności od rodzaju linii, typu stosowanej taśmy oraz rodzaju przenoszonego ładunku może to być oczyszczanie mechaniczne, przy pomocy różnych zgarniaków, skrobaków lub szczotek. Wiele urządzeń wykorzystuje systemy nadmuchowe lub ssące. Innym popularnym rozwiązaniem jest automatyczne czyszczenie przy pomocy natryskiwania wody lub środków chemicznych. W przypadku sprzętu pracującego w szczególnych warunkach w grę może wchodzić także naświetlanie lampami UV lub ozonowanie powierzchni taśmy.
Kontrola zużycia
Ważnym etapem dbania o jakość taśm przenośnikowych jest systematyczne kontrola zużycia. Szybkie wychwytywanie uszkodzeń pozwala na natychmiastową naprawę i powstrzymanie dalszego pogarszania się stanu taśmy. Ważne jest zatem sprawdzanie stanu powierzchni, ale również kontrola brzegów i boków taśm. Częstymi przyczynami uszkodzeń np. są zanieczyszczenia gromadzące się wzdłuż burt przenośnika, które z czasem uszkadzają rant taśmy. W przypadku taśm uzbrojonych istotna jest również kontrola wszystkich elementów: falban, klinów, progów.
Właściwe ustawienia linii przenośnikowych
Jedną z częstszych przyczyn uszkodzeń taśm przenośnikowych jest wadliwe ustawienie poszczególnych elementów urządzenia. Może tu chodzić m.in. o zbyt słaby naciąg powodujący ścieranie się powierzchni stykającej się z bębnem. Problemem bywają kłopoty z osiowością, które prowadzą do nierównomiernego zużywania się taśmy. Częste są też poluzowania burt lub osłon. Należy również regularnie sprawdzać stan zębatek oraz działanie i powierzchnię rolek.
Komentowanie postów jest wyłączone.