Linie technologiczne składają się z wielu współpracujących ze sobą urządzeń. Projektuje się je w taki sposób, aby w pełni wykorzystać dostępne miejsce. Zasilanie poszczególnych maszyn oraz współpraca różnych podzespołów wiąże się z mnogością kabli, które muszą być tak poprowadzone, żeby nie prowokowały powstawania niebezpiecznych sytuacji.

W tym tekście znajdziesz prosty sposób na uporządkowanie wielu przewodów jednocześnie.

Prowadnice zamiast innych rozwiązań

Przewody często są umieszczane w korytkach, chowane w ścianach i podłogach lub mocowane w taki sposób, aby nie dało się ich wyrwać. Jednak duży ruch i różne warunki pracy sprawiają, że nieraz dochodzi do przypadkowego zerwania. Nowatorskim rozwiązaniem są prowadnice przewodów, które pomagają uporządkować kable, a dodatkowo zabezpieczają je przed obrażeniami mechanicznymi, przecięciem, zgnieceniem lub splątaniem. W ten sposób redukują czas przestojów i wydłużają żywotność. Są one „przyjazne” dla przewodów, ponieważ mają gładkie kontury. Ważą niewiele, lecz przy tym pozostają odpowiednio wytrzymałe. Prowadnice zbudowane są na zasadzie systemu modułowego, który umożliwia łatwy montaż, a przy tym pozwala na delikatne skręcanie przewodów, co nie wpływa szkodliwie na ich konstrukcję. Najlepiej je umieszczać w miejscach, gdzie występuje ruch kołowy lub liniowy. Szczególnie przydatne stają się w przypadku urządzeń CNC.

Funkcjonalne i odporne

Prowadnice przewodów występują w dwóch podstawowych wersjach. W otwartych przewód wkłada się do środka po zamontowaniu, a w zamkniętych przekłada się go z jednego końca na drugi przed montażem. Poszczególne ogniwa są skonstruowane tak, że mogą wentylować kable lub ograniczać dostawanie się do środka brudów, pyłów, opiłków i iskier. Wybrane systemy są łączone w sposób zmniejszający ruch między poszczególnymi modułami, co prowadzi do tłumienia wibracji i hałasu. Dostępne są także bardzo różne wymiary modułów. Zaczynają się one od kilku mm, a kończą na kilkudziesięciu cm. Do tego występują one w różnych rodzajach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb danej linii produkcyjnej. Przewody nie zostaną uszkodzone, jeśli prowadnice będą z nimi kompatybilne. Przy zamówieniu trzeba również uwzględnić optymalny promień zgięcia. Całość prezentuje się bardzo estetycznie. Od razu widać, że maszyny zostały wyposażone w elementy, które wprowadzają porządek i łatwo można dojść, który kabel jest od czego.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.