W większości hal produkcyjnych, magazynów oraz przedsiębiorstw usługowych zachodzi potrzeba oddzielenia od siebie poszczególnych pomieszczeń. W tym celu korzysta się często z bram przemysłowych, które są otwierane i zamykane przy każdym przejeździe. Choć gwarantuje to trwałe odseparowanie od siebie rozmaitych stref, to jednocześnie nawet przy urządzeniach szybkobieżnych wiąże się z pewną stratą czasu i sporymi kosztami energii. Znakomitą alternatywą mogą być kurtyny wstęgowe. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu i zobaczmy, gdzie się je stosuje.

Czym są i do czego służą zasłony wstęgowe?

Zasłony wstęgowe to paski folii z tworzywa sztucznego, które są osadzane na specjalnych uchwytach i mocowane do wieszanego nad przejściem wypoziomowanego profilu. Paski zachodzą na siebie, tworząc dość szczelną zaporę, a jednocześnie można je łatwo rozchylić zarówno podczas przechodzenia, jak i przejeżdżania wózka widłowego czy „paleciaka”. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego przemieszczania się, a jednocześnie blokowania przepływu powietrza. Przez przejście lub przejazd między pomieszczeniami nie będą się więc przedostawały zanieczyszczenia np. pyły i zapachy, będą też pewną barierą dla wyrównywania się temperatur, zmiany wilgotności powietrza czy rozchlapywania używanych w konkretnej strefie cieczy. Zasłony wstęgowe umożliwiają także uziemienie wyładowań elektrostatycznych. Dużą zaletą zasłon tego typu jest stosunkowo niski koszt zakupu i eksploatacji.

W jakich branżach najczęściej wykorzystuje się zasłony wstęgowe?

Zasłony wstęgowe sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Będą się nadawały do pomieszczeń produkcyjnych, tam, gdzie konieczne będzie oddzielenie od siebie obszaru o większym zapyleniu lub wilgotności od pozostałej części zakładu. Okażą się niezastąpione w obiektach magazynowych np. do wydzielania strefy wyposażonej w chłodnie. Będą również dobrym pomysłem w często używanych śluzach przeładunkowych oraz bezpośrednich wejściach do budynku. Nadają się także do magazynów sklepów wielkopowierzchniowych.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.