Łańcuch rolkowy to bardzo ciekawy wynalazek szwajcarskiego konstruktora, Hansa Renolda. Szwajcar skonstruował go w 1880 roku i od tego czasu łańcuch rolkowy zaczął w szybkim tempie zyskiwać popularność w przemyśle i nie tylko. Dzięki łańcuchowy rolkowemu inny wynalazca skonstruował pierwszy bicykl z kołami o identycznych rozmiarach. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie funkcje w układach napędowych pełnią łańcuchy rolkowe.

Zastosowanie łańcuchów rolkowych

Łańcuchy rolkowe o charakterystycznej budowie wykorzystuje się w układach do przekazywania mocy w przemyśle. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu przy przenoszeniu mocy, w tym w transporcie materiału. Do ich produkcji wykorzystujemy stal zwykłą lub nierdzewną, w zależności od dedykowanego zastosowania i warunków, w jakich będą pracować. Mogą być jedno-, dwu- lub trzyrzędowe.

Charakterystyka łańcuchów rolkowych

Łańcuchy rolkowe charakteryzują się zwiększoną trwałością, dlatego też cieszą się dużym zainteresowaniem. Łańcuchy rolkowe świetnie sprawdzają się w miejscach, w których zachowanie ciągłości pracy jest niezbędne. Służą przez bardzo długi czas – są wręcz niezawodne, odporne na uszkodzenia. Ponadto nie zużywają mocno uzębienia kół napędowych, z którymi tworzą zespoły przenoszące moc z silników na układy odbiorcze. Dodajmy, że oferujemy łańcuchy rolkowe z dodatkowym wyposażeniem.

Łańcuchy rolkowe napędowe na pierwszy rzut oka są podobne do łańcuchów tulejkowych, przy czym różnica między dwoma rozwiązaniami tkwi w obecności obracającej się swobodnie rolki.

Łańcuchy rolkowe produkowane zgodnie z obowiązującymi normami

Dodajmy na koniec, że łańcuchy rolkowe produkowane są zgodnie z obowiązującymi normami, które wskazują standardowe wymiary: podziałki, rolki, zewnętrznej średnicy i długości sworznia, wysokości i grubości płytki ogniwa. Określają też średnią wytrzymałość na rozciąganie. Omawiane łańcuchy wykonuje się według standardu amerykańskiego lub brytyjskiego, nazywanego też europejskim. W użyciu funkcjonuje też norma ISO 606, która opisuje łańcuchy według obu wymienionych standardów.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.