Jednym z popularniejszych typów przenośników służących do transportu wewnętrznego są przenośniki rolkowe, które zamiast taśmy transportowej są zaopatrzone w system obrotowych rolek, rozmieszczonych wobec siebie szeregowo. Dzięki temu ładunki mogą przemieszczać się po płaskiej powierzchni, która występuje na styku przenoszonego przedmiotu z rolkami.

Przenośniki tego typu znajdują szerokie zastosowanie w magazynach, liniach produkcyjnych czy centrach logistycznych wielu różnych branż. Co ciekawe często można się spotkać z sytuacją, kiedy przenośniki rolkowe są pokrywane elastyczną okładziną wykonaną z miękkiego polichlorku winylu, poliuretanu lub silikonu. Czemu ona służy i dlaczego warto rozważyć jej zakup? Wyjaśnimy w poniższym wpisie.

Zalety stosowania przenośników rolkowych w transporcie wewnętrznym

Różnorodne systemy służące do transportu wewnętrznego są opracowywane w taki sposób, aby efektywnie wspomagać określone działania, a przy tym obniżać koszty ich realizacji. Przenośniki rolkowe doskonale spełniają oba te założenia. Prosta budowa wpływa na łatwość konserwacji i niezawodność ich obsługi, a to znów przekłada się na uniwersalność zastosowania przy jednoczesnym zagwarantowaniu niskich kosztów eksploatacji. Dodatkowo linie transportowe złożone z jednakowych rolek można łatwo modyfikować pod kątem bieżących potrzeb firmy w procesie produkcyjnym lub logistycznym. Należy jedynie pamiętać, że rolki nie są odpowiednie do transportowania materiałów sypkich, ale za to doskonale sprawdzają się przy przenoszeniu obiektów o większych gabarytach.

Przenośniki pozwalają również na oszczędność miejsca – redukują bowiem potrzebę używania wózka widłowego – oraz obniżają rachunki za energię, ponieważ do ich stosowania nie zawsze konieczny jest napęd. Rolki wykorzystywane w przenośnikach mogą się bowiem poruszać samoczynnie, w wyniku zastosowania zewnętrznej siły, lub działać pod wpływem przesunięcia ładunku, przez co określa się je mianem przenośników grawitacyjnych. Te drugie znajdują zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie transport przedmiotów odbywa się z małą prędkością. Dzięki swojej wytrzymałości oraz możliwości swobodnego obracania poszczególnymi elementami przenośniki rolkowe ułatwiają przenoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków. Mimo to każda rolka ma określoną wartość maksymalnego obciążenia, dlatego należy to uwzględnić w kontekście dopasowywania komponentów do realizowanego w danej placówce zadania.

Zabezpieczanie przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe są dobierane w sposób indywidualny, z uwzględnieniem m.in. typu i ciężaru przemieszczanych ładunków, aby móc uzyskać jak najlepszą wydajność całego procesu. Narażenie na duże obciążenia wiąże się jednocześnie z ryzykiem uszkodzenia powierzchni – zarówno rolek, jak i transportowanych przedmiotów – dlatego warto stosować specjalne okładziny wykonywane z miękkich, syntetycznych polimerów takich jak PCV, PU czy silikon. Okładziny na rolki są niezwykle łatwe w montażu. Firma Potyrała i Spółka oferuje je w formie długich węży, które można dostosować do wymiarów posiadanych rolek. Wystarczy przyciąć fragment węża do wskazanej długości i naciągać go na element przenośnika. Okładzina nie wymaga żadnej specjalistycznej konserwacji, a w sytuacji, gdy ulegnie zniszczeniu, może zostać szybko i bezproblemowo wymieniona na nową.

Okładzina działa jak płaszcz ochronny, który zabezpiecza przedmioty pozostające w bezpośrednim kontakcie z przenośnikiem, co przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy rolki są wykonane ze stali. Poza pełnieniem funkcji ochronnej okładzina wpływa również na zwiększenie przyczepności, dzięki czemu przesyłane towary są lepiej stabilizowane. W awaryjnych sytuacjach mogą również amortyzować upadki ładunków, zabezpieczając je przed rozbiciem. Okładziny na rolki wykonane z miękkiego PCV tworzą gładkie, łatwe do utrzymania w czystości nawierzchnie. Jednocześnie mogą pozostać trwałe i wytrzymałe, jeśli będą odpowiednio użytkowane. Warto również podkreślić, że PCV jest odporne na szerokie spektrum chemikaliów i substancji korozyjnych, co dodatkowo chroni rdzeń rolki przed zniszczeniem. Dzięki temu są chętnie wybierane do prac, w których występuje problem nadmiernej wilgotności lub ryzyko zalania przenośnika.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.