Łańcuchy napędowe są ważnym elementem taśmowego systemu transportu wewnętrznego. Odpowiadają za przenoszenie napędu z silnika na układ odbiorczy, którym są rolki transportera. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów transportu mocy. Dzięki temu znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle, niezależnie od jego gałęzi. Najczęściej spotkać można łańcuchy rolkowe. Wykonane są one z czterech elementów, które oddziałując ze sobą zapewniają ich prawidłowe działanie.

Bolce i tuleje

Podstawą budowy łańcucha rolkowego są bolce, mające za zadanie przenoszenie mocy. W ich wykonaniu najważniejsze jest uzyskanie jak największej powierzchni styku z tuleją, aby moc przenoszona była liniowo i równomiernie. Bolce wykonywane są pręta wysokojakościowej stali. Kluczowym elementem produkcji jest jego cięcie, które musi być maksymalnie precyzyjne, zarówno jeśli chodzi o długość pojedynczego elementu, jak i idealnego kąta ucięcia i zachowania płaskiej powierzchni. Następnie bolce są hartowane i dokładnie oszlifowywane.

Jak wspomnieliśmy za przeniesienie mocy odpowiada współpraca bolca z tuleją. Aby to zagwarantować tuleja wyciskana jest na zimno z pręta. W ten sposób uzyskuje się element wytrzymały i wpływający na czas eksploatacji całego łańcucha.

Rolki i ogniwa łańcucha

Kolejnym elementem wyciskanym na zimno z pręta, są rolki. Montowanie ich w łańcuchach ma za zadanie zmniejszenie tarcia (nawet trzykrotnie), a co za tym idzie, wydłużenie czasu pracy całego łańcucha, a więc i całego napędu. Dzieje się to za sprawą obracania się rolki w kontakcie z zębami koła. Ważne jest, aby powierzchnia stylu rolki i tulei była jak największa oraz liniowa

Ostatnim elementem łańcucha rolkowego są jego ogniwa wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze to tak naprawdę element powstały z połączenia rolki, tulei i blaszek wewnętrznych. Z kolei ogniwo zewnętrzne wraz z bolcem spina cały układ w całość.

Jak więc widzimy być może sama budowa łańcucha rolkowego nie jest przesadnie skomplikowana, ale produkcja elementów składowych wymaga najwyższej precyzji.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.