Jednym z najczęściej stosowanych narzędzi wykorzystywanych w pracach stolarskich są szlifierki szerokotaśmowe. Są maszynami dedykowanymi zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim zakładom stolarskim. Używa się ich w celu wygładzenia powierzchni płaskich płyt z litego drewna, ale również płyt okleinowanych, surowych czy lakierowanych.

Sprawia to, że szlifierki nadają się idealnie do przygotowywania m.in. drewnianych podłóg czy płaskich boazerii. Zastosowanie w szlifierce szerokiej taśmy umożliwia umieszczenie na niej dużego elementu bądź wielu małych elementów jednocześnie. Dodatkowo szlifierka szerokotaśmowa pozwala na niezwykle precyzyjną pracę podczas obróbki drewna przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej szybkości i wydajności wykonywanych robót.

Co wpływa na płynną pracę szlifierki szerokotaśmowej?

Szlifierki szerokotaśmowe uczestniczą w kluczowych operacjach technologicznych stosowanych w obróbce drewna litego oraz różnego rodzaju tworzyw drzewnych. Należą do nich:

  • wyrównywanie (egalizacja) – obróbka, która jest wykorzystywana do uzyskania płaskiej powierzchni elementu na całej jego szerokości;
  • kalibrowanie – służy do uzyskania zadanej grubości elementu;
  • szlifowanie wykańczające – pozwala nadać określoną strukturę powierzchni;
  • szlifowanie międzyoperacyjne oraz końcowe szlifowanie powłok lakierowych.

Aby szlifierka szerokotaśmowa mogła wyrównać, wygładzić, a także uzyskać pożądaną grubość materiału o dużej powierzchni, wymagane jest zastosowanie odpowiedniej taśmy przenośnikowej. Przed podjęciem decyzji o zakupie taśmy należy jednak uwzględnić kilka ważnych właściwości, które będą bezpośrednio wpływać na pracę wykonywaną z pomocą szlifierki szerokotaśmowej. Struktura taśmy przenośnikowej powinna być przede wszystkim przystosowana do przesuwania obrabianych płyt pod rolkami z materiałem ściernym. Taśma powinna także zapewniać dobrą przyczepność, od której zależy dokładność i jednorodność dokonywanej obróbki. Konieczne jest zatem zastosowanie najlepszych jakościowo materiałów oraz połączeń, które zapewnią wytrzymałość szlifierki na długie lata nawet przy wysokim obciążeniu.

Zalety wykorzystania bezkońcowych taśm do szlifierek

Taśmy do szlifierek szerokotaśmowych, w zależności od potrzeb danego zakładu, produkowane są z różnych materiałów, jednak najlepszymi parametrami charakteryzują się te wytwarzane z gumy. Zapewniają one doskonale płaską powierzchnię przy jednoczesnym stabilnym prowadzeniu pasa na maszynie w celu precyzyjnej obróbki komponentów. Taśmy oferowane przez firmę Potyrała i Spółka są dostępne w wersji bezkońcowej – to znaczy, że cięgno taśmy stanowi jednolity rękaw utkany z materiałów poliestrowych. Następnie na cięgno nakładana jest warstwa gumy o dostosowanym stopniu twardości i określonym kształcie strony wierzchniej. Może ona posiadać różne struktury, jak chociażby struktura kwadratów, rombów, otworów, prążków wzdłużnych itp. Wśród zalet taśm bezkońcowych stosowanych w szlifierkach szerokotaśmowych wyróżnia się:

  • jednolitą grubość i wytrzymałość na całej przestrzeni pasa;
  • bardzo dobre prowadzenie pasa na maszynie i jego prostolinijne przemieszczanie się;
  • doskonałą elastyczność, która umożliwia prowadzenie nawet na małych średnicach wałów;
  • bardzo dobre właściwości ślizgowe po stole maszynowym.

Brak obecności typowego połączenia jak w przypadku pasów zgrzewanych powoduje, że konstrukcja taśmy bezkońcowej nie ma słabych punktów. Sprawia to, że taśmy odznaczają się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (w tym na uderzenia i rozrywanie), wysoką żywotnością zapewniającą bezawaryjne działanie szlifierek oraz nienaganną przyczepnością na całej długości i szerokości pasa. Należy też zaznaczyć, że ostatnia z wymienionych cech zapobiega niekontrolowanemu przesuwaniu się poddawanego obróbce elementowi po pasie, co zapewnia świetne właściwości kalibracyjne.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.