Niektóre branże przemysłu wymagają od stosowanych w nich urządzeń szczególnych właściwości. Tyczy się to zwłaszcza zakładów produkujących wyroby spożywcze, których wyposażenie musi spełnić określone normy bezpieczeństwa i higieny pracy, aby móc stykać się z żywnością. Ich procesy technologiczne wymagają również konieczności przenoszenia drobnych elementów lub np. wyschnięcia płukanego niedawno materiału. Do transportowania tego typu ładunków niezbędne okażą się taśmy modularne. Najkrócej rzecz ujmując, to taśmy wykonane z polimerów (m.in. polipropylen, polietylen, polioksymetylen czy poliamid) i składające się z różnego rozmiaru modułów połączonych ze sobą na zasadzie przypominającej łączenie ogniw w gąsienicy czołgu z tym, że szerokość taśmy zazwyczaj przekracza szerokość jednego modułu. Mogą być spięte liniowo lub nieliniowo, w wiązanie przypominające układ cegieł. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką sztywność boczną i ukośną taśmy.

Taśmy modularne – zalety

Taśmy modularne mają wysoką odporność na ścieranie i niską charakterystykę tarcia dzięki faktowi, że nie są przesuwane przez rolki cierne, a przez plastikowe czy metalowe koła zębate albo bębny. Konstrukcja taka sprawia, że taśma nie ślizga się na rolkach i dobrze trzyma się napędu. Jest stabilna w naprężeniu i prowadzeniu, bez względu na umiejscowienie obciążenia.
Zaletą taśm modularnych jest łatwość ich serwisu, naprawy i konserwacji oraz mycia, czyszczenia i osuszania konstrukcji (taśma nie pochłania wilgoci, tłuszczów i olejów, jest możliwość zastosowania środków czyszczących), wysoka wytrzymałość i łatwość wymiany modułów oraz możliwość zestawiania ich w konfiguracje. Ta ostatnia zaleta ułatwia transportowanie ładunków nie tylko prostoliniowo i pod kątem, ale także po łuku, a więc w zasadzie w dowolnym kierunku. Nie dość tego, jeżeli przenoszony ładunek jest jednorodny (to jest powtarzalny w charakterze), taśma modularna daje możliwość jego buforowania. Dzięki bogatej ofercie modeli taśm, mogą one transportować przeróżny ładunek w postaci: pudeł, worków, butelek, puszek i słoików, a także towarów wrażliwych czy delikatnych.  Taśmy takie mogą mieć fakturę gładką, perforowaną i wyposażoną w zbieraki poprzeczne i wzdłużne.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.