Wydatki związane z utratą ciepła stanowią zauważalną pozycję w budżecie rocznym wielu przedsiębiorstw i firm działających w sektorze produkcji. Podwyższone koszty przeznaczone na ogrzewanie to jednak nie jedyna finansowa konsekwencja utraty ciepła.
To również częstsze zwolnienia chorobowe pracowników, które wpływają na obniżoną wydajność pracy, a przez to na sprzedaż produkowanych wyrobów. Wielu z tych problemów można jednak z powodzeniem uniknąć, ograniczając przeciągi i napływ zimnego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Prostym, lecz skutecznym sposobem na eliminację strat energii jest montaż bram z zasłon wstęgowych zamiast drzwi.
Oszczędności wynikające z zastosowania bram z zasłon wstęgowych
Konieczność utrzymania stałej temperatury bywa bardzo kosztowna – dotyczy to szczególnie miejsc, w których panuje duże natężenie ruchu jak hale magazynowe czy linie transportowe. W efekcie mieszanie się ciepłych oraz zimnych mas powietrza prowadzi do konieczności nieustannego korzystania z klimatyzacji bądź grzejników. Bramy wykonane z zasłon wstęgowych pozwalają jednak oszczędzać energię na dwa sposoby: znacząco ograniczają ruch powietrza i stanowią solidną barierę termiczną. Są niemal tak samo szczelne co normalne drzwi, jednak przechodzenie przez nie eliminuje ryzyko nadmiernego mieszania się powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami. Wynika to z właściwości PCV, z których wykonane są zasłony.
Paski z PCV są elastyczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe, zapewniając tym samym płynność przejścia ludziom. Brama wykonana z zasłon wstęgowych pozwala również na swobodny przejazd maszyn, np. typowych dla przestrzeni magazynowych wózków widłowych. Jednocześnie bariera jest na tyle stabilna i jednolita, że uniemożliwia migrację znajdującym się w powietrzu zagrożeniom: insektom, drobnoustrojom, zanieczyszczeniom czy nawet czynnikom atmosferycznych. Prawidłowo zamontowana kurtyna wstęgowa zapobiega także przedostawaniu się deszczu, śniegu czy niesionym przez wiatr drobinom kurzu i pyłu. Sprawia to, że dzięki zasłonom wstęgowym można łatwiej zadbać o porządek w zakładzie, redukując tym samym koszty przeznaczone na utrzymywanie przestrzeni w czystości. Na dodatek zasłony wstęgowe dobrze izolują hałas generowany przez maszyny (do 35 dB), co poprawia warunki pracy, a przez to ogólną wydajność firmy.
Zasłony wstęgowe z miękkiego PCV są najtańszym dostępnym na rynku rodzajem bariery, kosztującym nieporównywalnie mniej niż standardowe bramy przemysłowe. Są bardzo proste w budowie (nie mają ruchomych części, które mogą ulec zepsuciu) i nie wymagają specjalistycznej konserwacji (do czyszczenia wystarczą podstawowe detergenty). Warto również wspomnieć, że użyte do produkcji PCV odznacza się wysoką wytrzymałością na urazy mechaniczne oraz odpornością na działanie wielu rozpuszczalników. Bramy z zasłon wstęgowych są zatem świetną opcją dla przedsiębiorstw dysponujących ograniczonym budżetem oraz tych, które chcą zapewnić dodatkową ochronę przy produkcji. Dodatkowo kurtyny działają na korzyść obniżenia rachunków za energię, przez co jednorazowy wydatek jest w stanie zwrócić się bardzo szybko.
Gdzie warto stosować bramy z zasłon wstęgowych?
Zasłony wstęgowe są przydatnymi przegrodami niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Należy jednak podkreślić, że paski PCV wytrzymują bardzo niskie temperatury, a zatem idealnie nadają się do zamocowania w drzwiach i bramach do pomieszczeń chłodniczych, jak również w naczepach samochodów chłodniczych. Przydają się szczególnie w zakładach przetwórstwa mięsnego, ale sprawdzą się także w branży spożywczej, przemysłowej, farmaceutycznej i wielu innych, które wymagają wzmożonej kontroli panujących warunków. Swoje zastosowanie znajdują nawet w gospodarstwach rolnych, gdzie będą stanowić gwarancję bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo zasłony mogą służyć do oddzielania poszczególnych stanowisk z maszynami na liniach transportowych, zapobiegając wydostawaniu się na zewnątrz stosowanych mediów (np. wody w myjni). We wszystkich tych miejscach zasłony wstęgowe sprawdzają się znakomicie ze względu na właściwości materiału oraz możliwość wdrożenia ekonomicznych rozwiązań usprawniających pracę przedsiębiorstwa.
Komentowanie postów jest wyłączone.