Maszyny i urządzenia mechaniczne potrzebują do swego funkcjonowania różnych mechanizmów przenoszenia napędu. Energia obrotowa silnika elektrycznego, spalinowego lub hydraulicznego musi być w jakiś sposób dostarczona do elementów roboczych, które umożliwiają działanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Przeniesienie napędu może być realizowane za pomocą różnych rozwiązań technicznych. Najpowszechniej stosowane są metody mechaniczne, lub układy wykorzystujące cięgna, m.in. pasy napędowe zębate, pasy płaskie lub łańcuchy napędowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony.

Zaletą mechanicznego przeniesienia napędu za pomocą kół zębatych i wałków jest duża wytrzymałość, jednak wadami są bardzo duża masa, a także spore rozmiary. Cięgna natomiast mają dobrą wytrzymałość, niską bezwładność i niewielką masę, a co ważne mogą być dopasowane do specyficznych wymagań konkretnego zastosowania.

Metody przenoszenia napędu za pomocą cięgien

Wśród różnych rodzajów cięgien możemy znaleźć wiele rozwiązań technicznych. Stosuje się pasy płaskie, które przenoszą moment obrotowy dzięki tarciu między bębnem napędowym a powierzchnią pasa. Używane też są pasy zębate, które wykorzystują tarcie i nacisk zazębiających się elementów pasa i bębna lub koła napędowego. Wielką zaletą pasów zębatych, jest to, że mogą zapewnić podobne parametry co pasy płaskie, przy znacznie mniejszej szerokości.

Zastosowania pasów napędowych zębatych

Pasy zębate poza zdolnością do przenoszenia dużych obciążeń i możliwością pracy z dużą prędkością zapewniają bardzo szerokie możliwości niezwykle precyzyjnego przesuwu. Pozwala to na wykorzystywanie ich w zastosowaniach, które wymagają dokładnej koordynacji wykonywanych ruchów. Dzięki temu pasy zębate mogą być montowane także w bardzo skomplikowanych urządzeniach.

Napędowe pasy zębate są stosowane w bardzo szerokiej gamie urządzeń. Wykorzystuje się je chętnie w różnych systemach transportu bliskiego. Mogą napędzać taśmociągi różnego rodzaju, także pełniąc jednocześnie funkcję pasów transportowych. Za sprawą możliwości synchronizacyjnych używa się ich we wszelkiego typu złożonych liniach technologicznych oraz do sterowania pracą precyzyjnych urządzeń, m.in. robotów przemysłowych.

Bardzo często pasy napędowe zębate są używane w silnikach, gdzie sterują pracą osprzętu i ważnych podzespołów, od których zależy precyzyjny ruch wielu elementów. Wykorzystuje się je do sterowania rozrządem, napędzania alternatorów czy pomp odpowiedzialnych za chłodzenie. Są używane także w bezstopniowych skrzyniach biegów.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.