Stosowanie taśm siatkowych znacznie zmniejsza powierzchnię kontaktu transportowanego materiału z podłożem. Dzięki temu są one często używane przy transporcie produktów delikatnych oraz poddawanych specjalistycznemu przerobowi. Zaletą stalowych taśm siatkowych jest również to, że znakomicie sprawdzają się w procesach technologicznych związanych z obróbką polegającą na nanoszeniu różnego rodzaju substancji na transportowany przedmiot. Nadają się również do procesów, w których materiały są poddawane działaniu różnego rodzaju cieczy – od wody po rozmaite specjalne chemikalia. Taśmy siatkowe są przydatne również tam, gdzie przenoszone produkty są poddawane działaniu wysokiej temperatury albo np. promieniowaniu UV.

Rodzaje taśm siatkowych

Taśmy siatkowe są dostępne w wykonaniach obejmujących różne rodzaje tworzyw sztucznych, w zależności od niezbędnych cech użytkowych. Są produkowane także jako taśmy stalowe. W takim przypadku są wykonywane z łączących się ze sobą ogniw z drutu stalowego. Rodzaj użytej stali może być dopasowany do potrzeb konkretnego zastosowania. Wytwarza się stalowe taśmy siatkowe ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, żaroodpornej. Elementy taśm mogą też być pokrywane dodatkowymi powłokami zabezpieczającymi przed czynnikami zewnętrznymi, np. poprzez cynkowane lub alucynkowane. Taśmy stalowe mogą mieć certyfikaty dopuszczające do kontaktu z produktami żywnościowymi.

Stalowe taśmy siatkowe są dostępne w różnych wariantach konstrukcyjnych. Produkuje się siatki prętowe, których ogniwa mają postać wyprofilowanych prętów, łączonych ze sobą dzięki zagięciom w kształcie litery „Z”. Zagięcia te są umieszczone przynajmniej na obu skrajach taśmy, a często jest ich znacznie więcej. Ponieważ zwykle większość powierzchni siatki stanowią prostopadłe do kierunku ruchu przenośnika pręty, ten rodzaj taśm jest szczególnie przydatny do transportu artykułów delikatnych.

Taśma spiralna jest zbudowana z ułożonych poprzecznie do kierunku ruchu pasm wyprofilowanego drutu. Istnieją taśmy w rozmaitych wariantach, jednak zwykle poszczególne elementy łączą się ze sobą w wielu punktach, a struktura pasm przypomina szereg ułożonych obok sienie liter „W”. Taśmy spiralne wyróżniają się dość szerokimi możliwościami stosowania, zapewniając dobre podparcie, a jednocześnie stykając się z ładunkiem na ograniczonym obszarze.

Produkuje się również taśmy pętlicowe. W ich przypadku drutu są ułożone równolegle do kierunku ruchu. Składają się zwykle z dość krótkich odcinków, które na obu końcach są owinięte wokół stalowego trzpienia, co umożliwia zaginanie się taśmy w płaszczyźnie poziomej, zgodnie z kierunkiem jej przesuwu. Taśmy pętlicowe sprawdzają się przy transporcie materiałów wymagających dobrego podparcia.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.