Podstawą sprawnego funkcjonwoania zakładu przemysłowego jest posiadanie odpowiednich maszyn produkcyjnych oraz oczywiście jakość ich działania. Aby zapewnić sobie komfort i pewność, że urządzenie nie ulegnie awarii przez dłuższy czas, należy zadbać o jego prawidłową konserwację. Jednym z jej elementów jest wyważanie i osiowanie części maszyn. Na czym dokładnie ono polega?

 

Praca nad wałami

 

Osiowanie to proces który ma za zadanie ustawienie osi wałów znajdujących się w maszynie idealnie w linii prostej. W trakcie pracy mogą one bowiem odchodzić od siebie. Jest to zjawisko niepożądane, ponieważ powoduje znacznie szybsze zużycie części, a dodatkowo sprawia, że maszyna pracuje wyraźnie głośniej. Wytwarzane drgania mogą również wpływać na ostateczną jakość produktów. Osiowanie wpływa zatem nie tylko na nieprzerwaną pracę urządzenia oraz długość jego ekspolatacji, ale także na końcowy efekt produkcji.

 

Proces osiowania

 

Proces osiowania odbywa się na dwóch elementach znajdujących się w procesie zależności, jak na przykład silnik oraz pompa. Oczywiście istnieje także możliwość osiowania zespołów maszyn jeżeli tworzą one linię wałów. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii proces może odbywać się zarówno w układach poziomych, jak i pionowych.

 

Obecnie wykorzystywane urządzenia przeznaczone do osiowania maszyn wyposażone są w nowoczesną aparaturę pomiarową, a zastosowane oprogramowanie pozwala na łatwą i precyzyjną obsługę. Wykorzystanie techniki laserowej daje nam całkowitą pewność, że elementy zostały wyważone perfekcyjnie.

 

Właściciele przedsiębiorstw podkreślają potrzebę regularnego osiowania maszyn i zalety jego stosowania. Mniejsza awaryjność, także w wypadku drobnych elementów konstrukcyjnych i większa precyzja działania sprawiają, że produkcja postępuje szybciej, a co za tym idzie, przynosi większe zyski. W związku z powyższym koszty poniesione na osiowanie zwracają się szybko. Najlepiej widać to na przykładzie drobnych napraw, które w wypadku maszyn regularnie osiowanych są rzadsze nawet o sześciedziesiąt procent.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.