Urządzenia do transportu produktów podczas obróbki technologicznej muszą być dopasowane do specyfiki konkretnych procesów. Dotyczy to także taśm transportowych, muszących radzić sobie z czynnikami wynikającymi z warunków zewnętrznych np. temperatury czy wilgotności, lecz także z poszczególnymi operacjami m.in. myciem, nadmuchem powietrza lub natryskiwaniem powłok. Sposobem na dopasowanie systemu transportującego do istniejących wymogów jest stosowanie taśm siatkowych. Przekonajmy się, jaka jest ich charakterystyka i sprawdźmy, gdzie się z nich korzysta.

Czym są taśmy siatkowe?

Taśmy siatkowe to pasy transportowe, których powierzchnia nośna została zrobiona z drutu. Jest on odpowiednio ukształtowany tak, by łączące się elementy gwarantowały wymaganą elastyczność taśmy i możliwość jej współpracy z bębnami albo kołami napędowymi, a w razie potrzeby także umożliwiały pokonywanie łuków. Materiał, z jakiego wykonuje się taśmę to drut stalowy, który w zależności od występujących w konkretnej aplikacji czynników zewnętrznych może być ocynkowany lub chromowany, a także zrobiony ze stali nierdzewnej albo kwasoodpornej. Tak jak w innych pasach transportowych również w przypadku siatek istnieje możliwość użycia elementów dodatkowych w postaci rozmaitych klinów, zbieraków lub podwyższonych obrzeży.

Gdzie korzysta się z taśm siatkowych?

Taśmy siatkowe będą przydatne przy myciu i opłukiwaniu materiałów. Sprawdzają się tam, gdzie korzysta się z możliwości nanoszenia na transportowany produkt różnych substancji. Mogą to być wszelkiego typu powłoki zabezpieczające, a także rozmaite polewy. Są użytecznie przy obsłudze pieców i suszarni oraz w innych procesach wykorzystujących wysoką temperaturę lub parę. Używa się ich w przemyśle spożywczym – np. w branży cukierniczej i ciastkarskiej – a także przetwórczym m.in. do pasteryzacji oraz farmaceutycznym. Taśmy siatkowe łatwo utrzymać w czystości – mogą być myte a w razie potrzeby także dezynfekowane. Ich cechą charakterystyczną jest dobra wytrzymałość mechaniczna m.in. na rozciąganie i ścieranie.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.