ikonka

Promocje

Jakie zastosowanie mają taśmy transportowe w rolnictwie?

Data utworzenia: 28 kwietnia 2022

Taśmy transportowe to elementy do wykonywania systemów transportu wewnętrznego rozmaitych towarów, które są wykorzystywane w różnych branżach, także w rolnictwie. Taśmy transportowe dla rolnictwa muszą spełniać wymogi bardzo surowych norm, które obowiązują w produkcji żywności oraz pasz. W naszym wpisie przyjrzymy się właśnie takim taśmom – pasom z atestem do kontaktu z żywnością, a także zastosowaniu taśm w magazynowaniu i przetwórstwie.

Taśmy transportowe z różnych materiałów

Taśmy transportowe, przenośnikowe, inaczej pasy transportowe dedykowane dla branży rolniczej mogą mieć różne struktury. Są jednoprzekładkowe i wieloprzekładkowe, produkowane z PVC (polichlorku winylu) lub (poliuretanu). Taśmy transportowe mogą mieć gładką powierzchnię od strony transportującej. Systemy transportujące z taśmami mogą mieć też dodatkowe wyposażenie, jak boczne burty i zbieraki.

Taśmy transportowe z atestem do kontaktu z żywnością

Elementy systemów transportu wewnętrznego dla rolnictwa z oczywistych względów często muszą spełniać wymogi dotyczące kontaktu z żywnością – bezpieczeństwo zapewniają testy techniczne i jakościowe, potwierdzone atestami. Producent taśm wykorzystywanych w rolnictwie, czy w przemyśle spożywczym, udostępniają deklaracje zgodności, które przedstawiają szczegóły, np. możliwość kontaktu taśmy z tłuszczami, czy żywnością kwaśną.

Zastosowanie taśm transportowych w magazynowaniu i przetwórstwie

W branży rolniczej taśmy transportujące wykorzystujemy przede wszystkim w magazynowaniu i przetwórstwie. Systemy transportowe usprawniają proces przemieszczania warzyw i owoców, które mogą być dostarczane do różnego rodzaju pojemników w magazynach, a także innych płodów, które są umieszczane w silosach. To wygodne, bezpieczne i higieniczne. Podobnie jest z zastosowaniem pasów transportujących w przemyśle przetwórczym, gdzie warzywa, owoce, płody rolne przechodzą przez wieloetapowe procesy, które mogą składać się z różnych czynności, jak mycie, sortowanie, czy selekcja.