Taśmy i pasy transportowe są wykorzystywane w systemach transportu bliskiego, a także do przenoszenia różnego rodzaju materiałów podczas działania rozmaitych maszyn i urządzeń. Są montowane w urządzeniach pracujących we wszystkich dziedzinach przemysłu: od maszyn wydobywczych, po urządzenia zrywające asfalt. Taśmy i pasy dla rolnictwa stanowią również bardzo liczną kategorię osprzętu. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie jest zastosowanie taśm oraz pasów transportowych w branży rolniczej.

Maszyny rolnicze

Obszarem, w którym bardzo szeroko stosuje się wszelkiego rodzaju taśmy i pasy, są maszyny rolnicze. Pasy są tu używane zarówno do przenoszenia napędu, jak i do transportu materiałów. Pasy napędowe montuje się nie tylko w silnikach do sterowania pracą rozrządu lub napędzania wentylatorów czy alternatora, ale też w poszczególnych podzespołach maszyn, np. w hederze kombajnu lub jako napęd zgrabiarki. Pasy i taśmy są także używane do transportu i obsługi płodów rolnych oraz rozmaitych materiałów, m.in. słomy czy obornika. Stosuje się je między innymi w urządzeniach do zwijania balotów, wozach paszowych, rozrzutnikach lub roztrząsaczach pokosu. Bardzo szeroko pasy i taśmy wykorzystuje się w różnego typu kombajnach, także tych, które służą do zbioru warzyw lub owoców.

Magazynowanie i przetwórstwo płodów rolnych

Pasy i taśmy transportowe są wykorzystywane również przy przemieszczaniu i przetwarzaniu płodów rolnych. Specjalne pasy transportowe są używane do transportu ziarna za pomocą przenośników, a także w obrębie silosów. Przy pomocy przenośników taśmowych przemieszcza się i pakuje różne gatunki warzyw i owoców. W bardzo dużym zakresie różnego typu taśmy są wykorzystywane także w przemyśle przetwórczym. Montuje się je na liniach do mycia, sortowania i wszelkiej obróbki zbóż, warzyw i owoców. Pasy używane w takich zastosowaniach mają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do kontaktu z żywnością. Bardzo często są to pasy wykonane z różnych rodzajów gumy lub tworzyw sztucznych. Pasy pomagające w przenoszeniu i sortowaniu płodów rolnych często są wyposażane w rozmaite udogodnienia. Zwykle są to specjalne progi i falbany przytrzymujące ładunek i ułatwiające jego transport pod większym kątem, nierzadko także w pionie.

Taśmy transportowe z atestem do kontaktu z żywnością

Elementy systemów transportu wewnętrznego dla rolnictwa z oczywistych względów muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa dotyczące kontaktu z żywnością, co potwierdzone jest odpowiednimi atestami i certyfikatami. Producenci taśm wykorzystywanych w rolnictwie, czy w przemyśle spożywczym, udostępniają deklaracje zgodności, które przedstawiają szczegóły, np. możliwość kontaktu taśmy z tłuszczami, czy z żywnością kwaśną.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.