Węże techniczne to przyjęta nazwa bardzo szerokiej grupy produktów z kategorii elementów, które służą do transportowania różnorodnych substancji. Choć transport kojarzy nam się głównie z dostarczaniem czegoś pożądanego w zadane miejsce, węże techniczne mogą pełnić też inne funkcje – mamy bowiem na przykład węże odciągowe, dzięki którym pozbywamy się zbędnych oparów w zakładach przemysłowych. Co warto, a nawet należy wiedzieć o żywotności węży technicznych?

Zależność trwałości węży technicznych od rodzaju materiału i konstrukcji

Nie ma oczywiście jednego wzoru, na podstawie którego można byłoby obliczyć żywotność każdego węża technicznego, przy czym można opowiedzieć co nieco o zależności trwałości węży technicznych od rodzaju materiału i konstrukcji. Mamy węże przemysłowe całkowicie gładkie, czy specjalnie zbrojone, produkowane z materiałów syntetycznych, czy metali. De facto nawet zwykły wąż ogrodowy jest wężem technicznym, przy czym doskonale wiemy, że gdy ktoś chce takowy kupić, będzie szukał informacji w sklepie ogrodniczym, a nie na naszym blogu.

Koncentrując się na wężach technicznych wykorzystywanych w przemyśle: to, jak długo poszczególne węże spełniają swoją funkcję w danym układzie, zależy od właściwego doboru elementu. A tu składową jest właśnie materiał i konstrukcja, do czego dalej dochodzi jeszcze sposób montażu.

Warunki funkcjonowania i sposób montażu węży technicznych

Wybór odpowiedniego węża technicznego zależy od jego zastosowania i warunków, w jakich będzie funkcjonował. Jeśli na przykład będzie pracował z chemikaliami, substancjami żrącymi, kwasami itp., szczególnie ważny będzie rodzaj materiału, z którego został wykonany wąż. Jeśli natomiast będzie pracował w takich warunkach, gdzie będą działały na niego jakieś siły mechaniczne, to i konstrukcja (np. dodatkowe wzmocnienia) będzie bardzo istotna. W każdym przypadku żywotność węża technicznego będzie też uzależniona od sposobu jego montażu. Nie ma tu miejsca na przypadkowość czy niedokładność. 

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.