Wykonane z elastycznego PCV zasłony paskowe wykorzystywane są jako przegrody pomiędzy pomieszczeniami, wygrodzenia poszczególnych stanowisk pracy lub jako osłona otworów bramowych. Cenione są za doskonałą izolację – nie tylko tłumią hałas, likwidują przeciągi, ale także znacznie redukują straty ciepła, zapewniając tym samym bardzo dobrą widoczność. Zamontowane w pomieszczeniu, w którym znajdują się maszyny oraz inne urządzenia wykorzystywane podczas pracy, skutecznie chronią je przed pyłem oraz innymi zanieczyszczeniami.

W wielu zakładach tego typu zasłony są wręcz niezastąpione. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że zasłony są źle dobrane, co uniemożliwia im prawidłowe spełnianie powierzonych im zadań. I o ile wybór zasłon pod względem ich przeznaczenia nie budzi większych problemów w przypadku ich przeznaczenia, tak w przypadku doboru pod względem odpowiednich parametrów jest to dość duże wyzwanie.

Czym kierować się wybierając zasłony?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest długość wstęg. Zbyt długie mogą podwijać się podczas użytkowania, co może zakończyć się nie tylko uszkodzeniem zasłon, ale także poważnym wypadkiem. Może to również mieć wpływ na jakość izolacji, ponieważ zbyt długie wstęgi podwijają się, tworząc w ten sposób przestrzenie, przez które może „uciekać” ciepło lub przedostawać się hałas. Podobne problemy z brakiem odpowiedniej izolacji mogą mieć również miejsce w momencie, kiedy wybrane przez nas zasłony będą za krótkie. Dobrze dobrane zasłony powinny kończyć się około 1-2 cm nad posadzką, dzięki czemu unikniemy podwijania oraz zapewnimy oddzielanym przez nie pomieszczeniom odpowiednie warunki pracy.

Kolejną dość ważną rzeczą jest szerokość wstęg, ponieważ za szerokie lub zbyt wąskie wstęgi mogą znacząco utrudniać poruszanie się między pomieszczeniami. Aby tego uniknąć, postawmy na węższe wstęgi w przypadku przejść, gdzie odbywa się ruch pieszy (jednak nie mogą być za wąskie, ponieważ wtedy zasłona straci swoje właściwości izolacyjne). Natomiast w przypadku miejsc, w których poruszają się maszyny, powinniśmy postawić na zasłony o szerszych wstęgach. Bardzo istotna jest też faktura wstęg: żebrowane polecane są do przejść dedykowanych dla wózków oraz innych maszyn. W wypadku ruchu pieszego powinniśmy wybrać wstęgi gładkie.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.