Taśmy modularne (modułowe) to rodzaj pasów przenośnikowych, składających się z modułów o różnych strukturach i wzorach. Segmentowa konstrukcja pozwala na ich wykorzystanie w wielu dziedzinach produkcji. W jakiej branży sprawdzą się najlepiej? Jakie są ich właściwości? Z czego są produkowane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zastosowanie taśm modularnych

Taśmy modularne (zwane też modułowymi) to taśmy przenośnikowe stosowane w produkcji na dużą skalę, w różnych gałęziach przemysłu — przede wszystkim w przemyśle spożywczym (m.in. w mięsnym, rybnym, drobiarskim, owocowo-warzywnym). Ale nie tylko. Przy ich pomocy z powodzeniem można transportować także różnego rodzaju materiały sypkie, opakowania, meble czy opony.

Warto zaznaczyć tutaj, że taśmy transportujące dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością posiadają oczywiście wymagane atesty.

Taśmy modularne wykorzystuje się generalnie do przenoszenia produktów w transporcie poziomym i ukośnym. Dobrze sprawdzą się w przypadku transporterów z zamkniętym obwodem. Wykonuje się je z wielu materiałów, co pozwala na ich dostosowanie do określonego rodzaju towaru. Taśmy modularne produkuje się z tworzyw syntetycznych metodą wtryskową i łączy ze sobą litymi sworzniami. Taśma może zostać wyposażona w dodatki, które zapobiegają wypadaniu produktów z transportera.

Charakterystyka i zalety taśm modularnych

Nawiązując do tego, o czym wspomnieliśmy w poprzedniej części tego wpisu, taśmy modularne powstają z elementów z tworzyw sztucznych, a konkretnie materiałów typu: polietylen PE, polipropylen PP, polioksymetylen POM, poliamid PA. Całość taśmy składa się z łączonych ze sobą elementów, które w razie potrzeby łatwo można wymienić. Taśmę modularną łatwo jest więc naprawić i to bez konieczności demontażu całego ciągu transportowego. Taśmy modularne są świetne do transporterów z zamkniętymi obwodami, choć nie tylko. Moduły taśm mogą mieć różne struktury, wzory, kolory. Całe taśmy modularne można uzupełniać dodatkowym wyposażeniem – w zależności od aktualnych potrzeb.

Cechą, która wyróżnia taśmy modułowe, jest ich wysoka trwałość i długa eksploatacja. W przypadku uszkodzeń wystarczy wymienić poszczególny moduł taśmy, oszczędzając czas i ograniczając demontaż całego ciągu transportowego. Zaletą taśmy modułowej jest także możliwość wprowadzania modyfikacji poprzez dodanie lub usunięcie odpowiedniej liczby modułów, skracając i wydłużając  jej długość lub szerokość. Taśmy modułowe są także bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Cechuje je również wysoka wydajność – bez względu na transportowany towar.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.