Budowa taśmy transportowej. Przegląd warstw
Taśmy transportowe są podstawowym elementem tzw. urządzeń transportu bliskiego, czyli wszelkiego rodzaju linii transportujących produkty lub materiały. Odpowiadają one za przenoszenie ładunku, przesuwając się na systemie wałków i rolek, dzięki sprzężeniu ciernemu z bębnem napędowym, który obracając się, wprawia taśmę w ruch. Taśma transportowa jest zamontowana na przenośniku jako bezkońcowa, dzięki czemu może się swobodnie poruszać wraz z ruchem bębna. Taśma może być wyprodukowana jako jeden element albo połączona w bezkońcową przy pomocy złącza mechanicznego, chemicznego lub termicznego. Odpowiednie naprężenie taśmy umożliwia dobre przekazywanie mocy oraz sprawny i płynny ruch, gwarantuje też właściwy kształt powierzchni nośnej. Sprawdźmy, jak jest zbudowana taśma i jaką funkcję pełnią jej poszczególne elementy.
Elementy taśmy transportowej
Taśma transportowa jest zwykle zbudowana z rdzenia zwanego też osnową oraz okładek inaczej nazywanych powleczeniem, które stanowią jej warstwę zewnętrzną. Rdzeń taśmy, jest jej elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność wymiarową oraz przenosi obciążenia związane z jej pracą. Na rdzeniu spoczywa zarówno zadanie utrzymania ciężaru przenoszonego ładunku, jak i przenoszenie napędu.
Okładki, które stanowią zewnętrzną warstwę taśmy, pełnią kilka funkcji. Są odpowiedzialne za ochronę rdzenia przed uszkodzeniami ze strony ładunku i elementów napędowych i prowadzących. Zapewniają taśmie ochronę przed warunkami zewnętrznymi, np. wysoką temperaturą, przebiciem lub działaniem różnych substancji chemicznych. Zapewniają też optymalne warunki do przenoszenia ładunku. Okładki są w wielu przypadkach wyposażane w różne dodatkowe elementy, np. progi lub falbany boczne.
W pasach transportowych wyróżniamy okładkę bieżną i nośną. W wielu przypadkach obie te powłoki znacząco różnią się swoimi parametrami, a często także materiałem, z którego są wykonane. Okładka bieżna to ta, która znajduje się od strony elementów napędowych i prowadzących. Jej zadaniem jest przenoszenie mocy od bębna napędowego, powinna więc gwarantować możliwie mały poślizg dla wyeliminowania bezwładności. Okładka nośna kontaktuje się bezpośrednio z przenoszonym ładunkiem. Powinna więc charakteryzować się wymaganymi właściwościami, np. być przeznaczona do kontaktu z żywnością lub choćby odporna na olej.
Rdzeń taśmy transportowej może być wykonany z różnych elementów i mieć rozmaitą liczbę warstw, w zależności od wymagań danego zastosowania. Bardzo często stosowane są rdzenie tkaninowe, które mogą być zrobione m.in. z bawełny lub tworzywa sztucznego od poliestru po mocne włókno szklane. Zastosowania, które wymuszają większą wytrzymałość, wymagają stosowania warstwy elastomeru, zwykle tworzywa lub gumy i kordu stalowego lub wykonanego z odpornych tworzyw sztucznych.
W rdzeniu może być użyta różna ilość przekładek materiałowych lub stalowych linek.