Taśmy transportowe są podstawowym elementem tzw. urządzeń transportu bliskiego, czyli wszelkiego rodzaju linii transportujących produkty lub materiały. Odpowiadają one za przenoszenie ładunku, przesuwając się na systemie wałków i rolek, dzięki sprzężeniu ciernemu z bębnem napędowym, który obracając się, wprawia taśmę w ruch. Taśma przenośnikowa jest zamontowana na przenośniku jako bezkońcowa, dzięki czemu może się swobodnie poruszać wraz z ruchem bębna. Taśma może być wyprodukowana jako jeden element albo połączona w bezkońcową przy pomocy złącza mechanicznego, chemicznego lub termicznego. Odpowiednie naprężenie taśmy umożliwia dobre przekazywanie mocy oraz sprawny i płynny ruch, gwarantuje też właściwy kształt powierzchni nośnej. Sprawdźmy, jak jest zbudowana taśma i jaką funkcję pełnią jej poszczególne elementy.

Elementy taśmy transportowej

Taśma transportowa jest zwykle zbudowana z rdzenia zwanego też osnową oraz okładek inaczej nazywanych powleczeniem, które stanowią jej warstwę zewnętrzną. Rdzeń taśmy, jest jej elementem konstrukcyjnym, który zapewnia stabilność wymiarową oraz przenosi obciążenia związane z jej pracą. Na rdzeniu spoczywa zarówno zadanie utrzymania ciężaru przenoszonego ładunku, jak i przenoszenie napędu.

Okładki, które stanowią zewnętrzną warstwę taśmy, pełnią kilka funkcji. Są odpowiedzialne za ochronę rdzenia przed uszkodzeniami ze strony ładunku i elementów napędowych i prowadzących. Zapewniają taśmie ochronę przed warunkami zewnętrznymi, np. wysoką temperaturą, przebiciem lub działaniem różnych substancji chemicznych. Zapewniają też optymalne warunki do przenoszenia ładunku. Okładki są w wielu przypadkach wyposażane w różne dodatkowe elementy, np. progi lub falbany boczne.

W pasach transportowych wyróżniamy okładkę bieżną i nośną. W wielu przypadkach obie te powłoki znacząco różnią się swoimi parametrami, a często także materiałem, z którego są wykonane. Okładka bieżna to ta, która znajduje się od strony elementów napędowych i prowadzących. Jej zadaniem jest przenoszenie mocy od bębna napędowego, powinna więc gwarantować możliwie mały poślizg dla wyeliminowania bezwładności. Okładka nośna kontaktuje się bezpośrednio z przenoszonym ładunkiem. Powinna więc charakteryzować się wymaganymi właściwościami, np. być przeznaczona do kontaktu z żywnością lub choćby odporna na olej.

Rdzeń taśmy transportowej może być wykonany z różnych elementów i mieć rozmaitą liczbę warstw, w zależności od wymagań danego zastosowania. Bardzo często stosowane są rdzenie tkaninowe, które mogą być zrobione m.in. z bawełny lub tworzywa sztucznego od poliestru po mocne włókno szklane. Zastosowania, które wymuszają większą wytrzymałość, wymagają stosowania warstwy elastomeru, zwykle tworzywa lub gumy i kordu stalowego lub wykonanego z odpornych tworzyw sztucznych.

W rdzeniu może być użyta różna ilość przekładek materiałowych lub stalowych linek.

Kategoria

Tagi:

Komentowanie postów jest wyłączone.